İştirakler ve Stratejik Ortaklıklar

Mardin Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Mardin Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1982 yılından elyaflı çimento boru üretimi ile faaliyete geçmiştir. Gelişen pazar ihtiyaçları ile birlikte 1998 yılında PVC ve PE boru üretimi ile ürün gamını güçlendirmiştir. Mardin Boru, Türkiye’nin önde gelen taahhüt gruplarından Zafer Taahhüt İnşaat Tic A.Ş. (Zafer Grup) ile Tefirom İnşaat Enerji San.Tic. A.Ş. (Tefirom Grup) ortaklığıdır.

Mardin Boru yeni hedefler, yeni pazarlar ve yeni ürünler ile bölgesinde önemli bir üretici olma yolunda ilerlemektedir.Ürünleri ve hizmetlerinden kalite kavramını ön planda tutan Mardin Boru, deneyim ve dinamizmin buluşma noktası olma hedefi ile toplumsal kalkınmanın çözüm ortaklığı misyonunu üstlenmiştir.Dillerin ve dinlerin buluştuğu şehir olan Mardin’den geçmişten gelen deneyim ve Dinamizm Mardin Boru’nun yeni dönemdeki sloganı olarak benimsenmiştir.
www.mardinboru.com

BAKRAS ENERJİ

 HATAY İli, Belen İlçesi ŞENBÜK köyü mevkiinde konumlanmış olan ve Antakya Organize Sanayi Bölgesi ile komşu olan Bakras Rüzgâr Santraline,  2000 yılından itibaren yapılan rüzgâr ölçümleri ve analizleri ışığında 2002 yılında yapılan lisans başvurusu sonucunda 2008 yılında EPDK tarafından 15 MW kurulu güç ile lisans verilmiştir.

Lisansın alınmasını müteakip EKİM 2009 da santralin yapımı için inşaat süresi başlamış; 3 MW gücünde 5 adet Vestas marka V-90 Model  türbin ve kumanda kontrol binasından oluşan santralimizin inşaatı 6 ayda tamamlanarak NİSAN 2010 tarihinde işletmeye açılmıştır. Bölgedeki yıllık ortalama rüzgâr hızı 7,7 m/s’dir. Hakim rüzgar yönü Kuzey-Batı yönündedir. Bulunduğu konum itibari ile özellikle yaz aylarında rüzgar çok daha fazla verimli olduğu için  santral tam kapasite çalışmaktadır.

Türkiye genelinde enerji ihtiyacının yükseldiği dönemlerde tam kapasite çalışıyor olması santrale ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Bakras Rüzgar Santrali, kendisine 4,5 km uzaklıktaki  TEİAŞ’a ait Antakya 2 TM isimli trafo merkezinden ulusal elektrik şebekesine yer altı kabloları vasıtası ile entegre olmuştur.

2013 yılında rüzgar santralimiz için ilave kapasite talebinde bulunulmuş ve TEİAŞ’ın ek kapasite onayı ile EPDK tarafından lisans gücümüz 38,1 MWm/ 28,94 MWe olarak tadil edilmiştir.

Bu kapsamda santrale, yine VESTAS marka V-112 model 7 adet 3,3 MW gücünde türbin ilave edilmiştir. İkinci fazın inşaat dönemi sonlandıktan sonra Mayıs 2015 tarihinde ilave kapasitenin geçici kabulü yapılmış ve santral 38,1 MWm/ 28,94 MWe kapasite ile faaliyetine başlamıştır.

Yaklaşık 5 yılı aşan bir işletme geçmişi olan santralimiz, Hatay bölgesindeki ve dolaylı olarak da ülke genelindeki enerji ihtiyacına destek olmaktadır.

Çevreye duyarlı ve doğal yaşama herhangi bir zararı olmayan rüzgar santralimiz, yeşil enerji üretimi ile hem bölge halkının bilinçlendirilmesinde etkin rol oynamış hem de bölge halkına istihdam yaratan bir tesis haline gelmiştir.
www.bakrasenerji.com.tr

This post is also available in: Arapça, İngilizce